Domstolene og likestillingsloven
En kvinne henvendte seg til Likestillingsombudet fordi hun mente seg forskjellsbehandlet på grunn av kjønn ved domstolen. Kvinnen hadde en forsikringssak til vurdering for domstolene. Dom var falt i Tingretten, men anket videre til Lagmannsretten. I retten hadde en sakkyndig uttalt seg om kvinners generelle helseplager. Kvinnen mente dommeren hadde vektlagt disse generelle uttalelsene for mye ved sin vurdering av saken, og mente forholdet kunne være i strid med likestillingsloven.
Likestillingsombudet uttalte at så vel offentlige myndigheter som domstolene er forpliktet til å følge likestillingsloven, både i sitt virke som etat og ved utøvelsen av sitt virke som dømmende makt. Det å vurdere en kvinne eller en mann i henhold til generelle opplysninger om egenskaper knyttet til kjønn, er i strid med likestillingsloven. I sitt virke som dømmende makt er derfor dette noe domstolen må rette seg etter.
Ombudet har imidlertid ingen myndighet til å overprøve domstolenes måte å behandle partene i en sak på. Dette følger av maktfordelingsprinsippet, som i kortet går ut på at forvaltningen ikke kan kontrollere domstolene.
Saksnummer: 2003/290
Emne: domstol, kvinnehelse, forsikringssak
Klager: kvinne
Lovanvendelse: § 3.0