Ombudet i nord
Fra august 2025 vil ombudet være mer til stede i Nord-Norge. Da åpner vi et kontor i Alta, som vil være åpent for alle som ønsker å ta kontakt med oss.

Kontoret vil i tillegg ha særlig kompetanse på samiske forhold. Selv om vi skal ha base i Alta, skal vi drive mye oppsøkende virksomhet for å være mer tilgjengelig for både samer og den øvrige befolkningen i lokalsamfunnene.
Kontoret vil tilby dette:
- Gratis juridisk rettighetsveiledning til personer som opplever trakassering og diskriminering.
- Veiledning og kurs til offentlige virksomheter om lovpålagte plikter til å fremme likeverdige tjenester, og hvordan man kan få dette til.
- Veiledning og kurs til arbeidsgivere om hvordan de kan motvirke diskriminering og fremme likestilling.
Målet med å åpne et kontor i Alta, er å gjøre det lettere for folk i Nord-Norge som opplever hets, trakassering og diskriminering å kontakte oss.
Du kan kontakte kontoret om du opplever diskriminering i arbeidslivet eller i offentlige tjenester, om du er utsatt for rasisme i det offentlige rom eller annen urimelig forskjellsbehandling. Ombudet jobber også for at flere får likeverdige tjenester, og for et mer likestilt arbeidsliv. Du kan lese mer om hvilke kjennetegn som har et lovvern mot diskriminering her.
Bedre tilgjengelighet for den samiske befolkningen
Kontoret i Alta vil ha et særlig fokus på å være tilgjengelig for den samiske befolkningen. Vi vet fra forskning, utredninger, media og andre kilder at samer er utsatt for rasisme og diskriminering. Du kan lese mer om dette i regjeringens handlingsplan mot samehets.
Mye av rasismen og diskrimineringen henger sammen med fornorskningen som ble påført samene i Norge og med fordommer og negative holdninger som fortsatt eksisterer. Både samiske enkeltpersoner og samer som gruppe opplever hets, rasisme og diskriminering i ulike sammenhenger, som på offentlige steder, på jobb og i sosiale medier. I tillegg er det behov for at offentlige tjenester tilpasses bedre til både samisk språk og kultur for at tjenestene skal bli mer likeverdige.
Et menneskerettslig vern for alle
Menneskerettighetene verner oss alle. Ombudet jobber for å ivareta rettighetene til både samer og den øvrige befolkningen i Norge etter likestillings- og diskrimineringsloven og etter tre menneskerettskonvensjoner, blant andre FNs rasediskrimineringskonvensjon (ICERD). Noen menneskerettskonvensjoner og artikler i enkelte av konvensjonene er særlig aktuelle for rettighetene til urfolk og den samiske befolkningen. Du kan lese mer om disse her.